Колко време да зареждаме новата батерия на лаптопа
От много години битува схващането, че всяко ново устройство трябва да се разреди докрай, а след това да бъде заредено до 100%, и така няколко пъти. Това може да е било вярно за старите никелови батерии, но е вредно за литиево-йонните, използвани масово в наши дни.
Ето какво трябва да знаете:
1. Съвсем първото зареждане
В никакъв случай не разреждайте батерията до пълното ѝ изтощение. Това може необратимо да понижи нейния капацитет.
Необходимо е да постъпите по точно обратния начин — да я заредите до максимума. Много потребители държат лаптопа на зарядно в продължение на 24 часа, което е донякъде излишно, но носи успокоение и допълнително подсигуряване.
Няма проблем в тези 24 часа да използвате машината. Няма проблем и да е изключена, стига да е свързана с електрическата мрежа. И в двата случая батерията ще се зареди толкова, колкото е необходимо.
2. Периодичната профилактика
По-горе казахме, че не е желателно да разреждате изцяло батерията. По стечение на обстоятелствата това все пак може да се случи. Тогава е препоръчително да възобновите силите ѝ до 100%.
Така се извършва тъй нареченото калибриране, позволяващо на вградените сензори да управляват по-добре капацитета. Можете да правите такава целенасочена профилактика веднъж на всеки три месеца.
3. Съхранение на новата батерия
Когато не използваме новия си лаптоп за продължителен период — обикновено над 2 седмици, — защитата на батерията от преждевременна амортизация се осъществява с две лесни стъпки:
● извадете я от компютъра;
● съхранявайте я на сухо място с оптимална температура 20-25°С.
Разбира се, някои съвременни преносими РС изобщо не позволяват да вадите вградения акумулатор. Това е почти масово явление при ултрабуците (а от доста време е факт и при новите смартфони). В такива случаи няма защо да се притеснявате, защото опитните и реномираните производители вграждат редица системи за защита.
Като заключение излишно е и дори нежелателно да вадите батерията, докато лаптопът работи на кабел.
Благодарим ви за прочитането на статията! Ако намерихте информацията за полезна, можете да дарите посредством бутоните по-долу:
Donate ☕️ Дарете с PayPalDonate 💳 Дарете с Revolut